بعد از یک سال تب و تاب، بالاخره به نقطه پایانی فصل جوایز و سال سینمایی نزدیک میشویم؛ اسکار.
مراسم سالیانه آکادمی علوم و فنون سینمایی آمریکا امسال به ایستگاه نودم وارد میشود و خیلیها بیصبرانه منتظر یکی از مهمترین رویدادهای رسانهای و آرام گرفتن مجسمههای طلایی در دست ستارهها و سینماگران مجبوب خود هستند.
باید دید که بالاخره سرنوشت اسکار امسال چه خواهد شد و برگزیدگان نهایی چه کسانی خواهند بود؟ روایت افشاگرانه استیون اسپیلبرگ در «پست»، داستان زنانه و صادقانهی «لیدی برد»، فانتزی خلاقانهی «شکل آب»، فیلمنامه خاص و متفاوت «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری»، علمی-تخیلی مرعوبکنندهی «بلید رانر 2049» یا «دانکرک» حماسه سینمایی کریستوفر نولان؟
پیشتاز امسال «شکل آب» با نامزدی در 13 رشته اصلی است و فیلمهای دیگری چون «دانکرک»، «نخ خیال»، «تاریکترین ساعت»، «لیدی برد» و «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» در تعقیب ساختهی تحسین شدهی گیرمو دلتورو هستند.
در کمال تعجب فیلم «پست» استیون اسپیلبرگ تنها در دو رشته بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن (مریل استریپ) نامزد شده است. فیلم مستقل «برو بیرون» ساخته جردن پیل که پدیده امسال سینمای هالیوود بود حالا با نامزدی در بخش کارگردان، بهترین فیلمنامه اورجینال، بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلم فیلم شگفتی را کامل کرد.
با نامزدی «لوگان» در بخش فیلمنامه اقتباسی، این اولین فیلم ابرقهرمانی است که برای یک جایزه اصلی در اسکار نامزد میشود. همچنین ریچل موریسون مدیر فیلمبرداری فیلم «مادباند» اولین زنی است که توانسته در رشته بهترین فیلمبرداری نامزد شود.
از دیگر اتفاقات عجیب امسال، عدم حضور جیمز فرانکو برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر کمدی در میان نامزدها و غیبت مارتین مکدونا در بخش کارگردانی است.
فهرست کامل نامزدهای اسکار 2018 را در دنیای تصویر آنلاین بخوانید:
بهترین فیلم
مرا به نام خودت صدا بزن
تاریکترین ساعت
دانکرک
برو بیرون
نخ خیال
لیدی برد
پست
شکل آب
سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری
بهترین کارگردان
گیرمو دل تورو (شکل آب)
کریستوفر نولان (دانکرک)
گرتا گرویگ (لیدی برد)
جردن پیل (برو بیرون)
پل توماس اندرسون (نخ خیال)
بهترین بازیگر مرد اصلی
گری اولدمن (تاریکترین ساعت)
دنیل دی لوئیس (نخ خیال)
تیموتی شَلِمی (مرا به نام خودت صدا بزن)
دنیل کالویا (برو بیرون)
دنزل واشنگتن (جناب رومن. جی اسرائیل)
بهترین بازیگر مکمل مرد
ویلم دفو (پروژه فلوریدا)
سم راکوِل (سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری)
ریچارد جنکینکز (شکل آب)
کریستوفر پلامر (تمام پولهای دنیا)
وودی هرلسون (سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری)
بهترین بازیگر زن اصلی
فرانسس مکدورمند (سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری)
سیرشا رونان (لیدی برد)
سالی هاوکینز (شکل آب)
مریل استریپ (پست)
مارگو رابی (من، تونیا)
بهترین بازیگر مکمل زن
الیسون جنی (من، تونیا)
لوری میتکالف (لیدی برد)
مری جی بلایژ (ماد باند)
اکتاویا اسپنسر (شکل آب)
لزلی منویل (نخ خیال)
بهترین فیلمنامه اقتباسی
مرا به نام خودت صدا بزن
ماد باند
بازی مالی
هنرمند فاجعه
لوگان
بهترین فیلمنامه اریژینال
برو بیرون
لیدی برد
شکل آب
بیمار بزرگ
سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری
بهترین انیمیشن بلند
کوکو
نانآور
بچه رئیس
فردیناند
ونسانِ عشقی
بهترین فیلم مستند
ایکاروس
چهرهها، مکانها
استرانگ آیلند
آخرین مردان آلِپو
آباکوس: کوچک به اندازه یک زندان
بهترین مستند کوتاه
چاقو کاری
قهرمان
ادیت+ادی
بهشت پشت شلوغی ترافیک در بزرگراه 405 است
بهترین فیلم خارجی
یک زن شگفتانگیز (شیلی)
توهین (لبنان)
بیعشق (روسیه)
مربع (سوئد)
برجسم و جان (مجارستان)
بهترین موسیقی ترانه
دیو و دلبر
کوکو
مرا به نام خودت صدا بزن
بزرگترین شومن
مارشال
بهترین فیلمبرداری
بلید رانر 2049
تاریکترین ساعت
دانکرک
شکل آب
ماد باند
بهترین طراحی لباس
دیو و دلبر
تاریکترین ساعت
نخ خیال
ویکتوریا و عبدل
شکل آب
بهترین تدوین
بیبی درایور
دانکرک
من، تونیا
شکل آب
سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری
بهترین چهرهپردازی
تاریکترین ساعت
شگفت
ویکتوریا و عبدل
بهترین موسیقی متن
دانکرک
نخ خیال
شکل آب
جنگ ستارگان: آخرین جدای
سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری
بهترین طراحی صحنه
دیو و دلبر
بلید رانر 2049
تاریکترین ساعت
دانکرک
شکل آب
بهترین انیمیشن کوتاه
بسکتبال عزیز
لو
فضای منفی
گاردن پارتی
قافیههای شورشی
بهترین فیلم کوتاه
مدرسه ابتدایی دکالب
کودک ساکت
واتو وات/ همه فرزندان
برادرزاده اِمِت
ساعت یازده
بهترین تدوین صوتی
بیبی درایور
بلید رانر 2049
دانکرک
جنگ ستارگان: آخرین جدای
شکل آب
بهترین صداگذاری
بیبی درایور
بلید رانر 2049
دانکرک
جنگ ستارگان: آخرین جدای
شکل آب
بهترین جلوههای ویژه
بلید رانر 2049
جنگ ستارگان: آخرین جدای
نبرد برای سیاره میمونها
نگهبانان کهکشان جلد دوم
کنگ: جزیره جمجه