دوست ندارم هیچ جامعه ای را بر اساس یک فیلم قضاوت کنم

18 مهر 1400 08:37
دوست ندارم هیچ جامعه ای را بر اساس یک فیلم قضاوت کنم
مصاحبه اصغر فرهادی با سایت ددلاین

فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی زمانی که در جشنواره کن به نمایش درآمد پنج دقیقه تشویق شد و توانست جایزه بزرگ جشنواره را بگیرد.
اصغر فرهادی با سایت ددلاین گفتگوی کوتاهی را به واسطه مترجم و از راه دور انجام داده است که در ادامه آن را می‌خوانید.
.

اصغر فرهادی گفت:«هنگامی که من شروع به کار روی فیلمنامه کردم ، که در واقع زمان زیادی طول کشید-دو سال پیش شروع کردم-ایده های زیادی به ذهنم آمد.یکی از ایده های اصلی که به ذهنم رسید این بود که شخصیتی بالا می رود و سپس پایین می‌آید همانند سقوط آزاد.»
.

فرهادی ادامه داد: «چیزی که برای من در مورد این داستان جالب بود این است که وقتی کسی چنین عمل نیکی را انجام می‌دهد ، ما دیگر اجازه اشتباه را از این افراد می‌گیریم. آنها دیگر نمی‌توانند هیچ اشتباهی انجام دهند ، و باید همیشه مانند آن لحظه در زندگی خود باشند.»
.

مدت زمان تمرین برای فیلمبرداری ده ماه طول کشید ، تا حدی به دلیل کووید-19 تمرین‌ها این مدت به طول انجامید. اما آن دوره طولانی واقعا مفید بود.

فرهادی گفت:« من می‌خواستم با بازیگرانم تمرین کنم ، درست مانند فیلم‌های دیگرم برای سه یا چهار ماه ، اما به دلیل کووید-19 ، ما مجبور شدیم ده ماه تمرین کنیم ، و این واقعاً به من کمک کرد تا با بازیگران برای پیدا کردن داستان کار کنم ... سبب شد نقش آفرینی به زندگی واقعی نزدیک شود مثل این‌که یک فیلم مستند است و احساس نمی‌شود که دیالوگ‌ها را کسی نوشته است. »
.
با وجودی که «قهرمان» به وضوح ایران و فرهنگ آن را به تصویر می کشد ، فرهادی در برابر ایده‌ی تعریف هر فرهنگی به واسطه فیلم مقاومت می‌کند. فرهادی گفت: «هیچ فیلمی واقعاً نمی‌تواند ادعا کند که کل جامعه یک کشور را نشان می‌دهد ، به ویژه کشوری مانند ایران را که تاریخ بسیار طولانی دارد.و اگر شما یک فیلم را خوب بسازید ، آن فیلم می تواند بخش بسیار کوچکی از آن جامعه را نشان دهد. به همین دلیل من واقعاً دوست ندارم هیچ جامعه ای را بر اساس یک فیلم قضاوت کنم. »
 

اشتراک گذاری:

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

نامزدهای جوایز گاتهام اعلام شد

«بازی مرکب» نامزد جایزه است

گلشیفته فراهانی مقابل ماریون کوتیار

الک بالدوین فیلمبردار «زنگار» را کشت

حادثه عجیب سرصحنه فیلمبرداری یک پروژه در نیو مکزیکو

تام کروز علیه روسیه

رقابت تازه سینما در فضا

همکاری کریستفر نولان با امیلی بلانت

امیلی بلانت در «اوپنهایمر» ایفای نقش می‌کند

تارانتینو: فیلم بعدی‌ام کمدی است

کوئنتین تارانتینو در جشنواره رم تجلیل شد

قهرمان نماینده ایران در اسکار 2022

ایران فیلم آخر اصغر فرهادی را به آکادمی علوم و هنر سینمایی معرفی کرد.

م نایت شیامالان رئیس داوران جشنواره برلین شد