روایتی نفس‌بر از جنگ

21 شهریور 1399 11:36
روایتی نفس‌بر از جنگ
درباره «کجا می‌روی، آیدا» ساخته یاسمیلا ژبانیچ

دنیای تصویرآنلاین-«کجا می‌روی، آیدا؟» (Quo vadis, Aida?) ساخته یاسمیلا ژبانیچ از کشور بوسنی و هرزگوین از فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره ونیز است که روز دوم به نمایش درآمد اما با استقبال منتقدان روبه رو شد.

 

«کجا می‌روی،آیدا؟» از فیلم‌های بخش مسابقه است که امتیاز خوبی از منتقدان گرفته است.

فیلم داستان واقعی دختر مترجمی به نام آیدا را در سال ۱۹۹۵ روایت می‌کند که برای گروه‌های صلح سازمان ملل در بوسنی کار می‌کند.

 

ژبانیچ کارگردان چهل و پنج ساله «کجا می‌روی،آیدا؟» در 2006 با «گرباویتسا» برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد.

 

در ادامه بخش‌هایی از نقد مارتا بالاگا را درباره این فیلم می‎‌خوانید:

«کجا می‌روی، آیدا؟» با ضرباهنگی تند و  بدون بخشش، آیدا را( با بازی یاسنا  دوریچیچ فوق‌العاده)، معلمی که به مترجم  سازمان ملل در  سربرنیتسا در دوران جنگ تبدیل شده؛ در قاب تصویر قرار می‌دهد، آیدا  تلاش می‌کند راهش را  پیدا کند پس از آنکه ارتش صربستان ناگهانی همه جا را به جهنم تبدیل می‌کند.همچنین در توجه او همسر و دو پسرش  قرار دارند که جایی  در کنار هموطنانش که بشدت خواهان پناهگاهی در اردوگاه هستند، پنهان شده اند.

 

این فیلم رگه‌هایی از «دانکرک» [دانکرک ساخته نولان] و رویکردی نفس‌بر از جنگ را دارد، در حالی که آیدا به معنای واقعی کلمه برای زندگی خانواده اش در حال دویدن است. به عنوان شخصی که دائماً کسانی را که قرار است مسئولیت آن را بر عهده بگیرند ، همراهی می کند ، چیزهای زیادی را می داند - خیلی زیاد که فقط قول های آنها را  سرسری بپذیرد ، و بیش از حد می‌داند که با تکرار کلمات پوچ برای تمام صورت‌های خسته و گیج مشکلی نداشته باشد. به دو زبان به او گفته شده كه "هلندی ها مرز را بستند" ، باوجودی که سربرنیتسا به عنوان منطقه امن وبی طرف از سوی سازمان ملل اعلام شده است.

 

هرچه زمان می‌گذرد،موقعیت بغرنج‌تر می‌شود.فیلم (که توسط یاروسلاو کامینسکی تدوینگر جنگ سرد) تدوین شده ، مانند یک تریلر مطبوع کارگردانی شده است. صادقانه بگویم فقط شمارش معکوس ساعت مدل مجموعه 24  را کم دارد.اما احتمالا نیازی به اسپویل شدن نیست، رسوایی غم انگیز و مشهور شهر سربرنیتسا، انتظار هیچ ناجی یا پیچ های لحظه آخری سرنوشت را در این داستان باقی نمی گذارد.حتی مرد با اعتماد به نفسی که کمک می‌کند،رفته رفته خودش را در اتاقی حبس خواهد کرد، و می‌خواهد تنهایش بگذارند.

این فشارها با سوژه فیلم مطابقت دارد ، اما فیلم بشدت تاثیرگذار و فوق العاده جذاب است.»

 

*کشتار سربرنیتسا یا نسل‌کشی سِربْرِنیتسا به قتل بیش از ۸٬۰۰۰ مرد و پسر از ساکنین بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا (در بوسنی و هرزگوین امروزی) توسط ارتش جمهوری صرب بوسنی گفته می‌شود. این کشتار، بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در اروپا به‌شمار می‌آید.

         

اشتراک گذاری:

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

داریا نیکولودی درگذشت

خبر را آسیا آرجنتو اعلام کرد

تماشای نسخه جدید «پدرخوانده 3» از بهترین لحظات زندگی‌ام بود

صحبت های دایان کیتون پس از تماشای نسخه جدید

جدل جرج کلونی با دولت مجارستان

پس لرزه‌های مصاحبه جنجالی جرج کلونی!

جادوی او باقی می‌ماند

واکنش هنرمندان به مرگ مارادونا

فنا ناپذیر به نظر می‌رسید

نظر کارگردان مستند «مارادونا» و دیگر بازیگران سینمای هند

شبکه‌های آنلاین به نفع فیلمسازان است

صبحت‌های تازه جرج کلونی

تنهایی اپیدمی است

صحبت‌های ستاره «ساعت‌ها» درباره رهایی از کاراکترهایش

توضیحات مارگو رابی درباره اسپین آف «دزدان دریایی کارائیب»

نیروی زنانه در دنیای مردانه دزدان دریایی کارائیب