ستاره از مرگ رسته

20 مهر 1400 07:37
ستاره از مرگ رسته
آمیتاب باچان هشتاد ساله شد

ارغوان اشتری

«تا وقتی بهت نگفتن بشین، مودب واستا. اینجا اداره پلیس است، نه خونه بابات.»
.
وقتی ویجی(آمیتاب باچان) چنین دیالوگی را در «زنجیر» ساخته پراکش مهرا می‌گوید، مخاطب نخستین نگاه‌ها را به شخصیتی می‌اندازد که رفته رفته به عنوان «مرد جوان خشمگین» در سینمای هند شناخته می‌شود. در فیلم ‌های پیاپی، باچان مترادف با تصویر روی پرده خود، ویجی شد و تماشاگران مشتاقانه و با صدای بلند او را تشویق کردند.
با وجودی که ویجی یک قهرمان سنتی نبود که خوب را از بد تمییز بدهد اما او به قهرمان توده مردم تبدیل شده بود چون اهل پوزش خواهی نبود و خشم مردم را روی پرده به تصویر درمی‌آورد.
.
ویجی ِ باچان برخلاف ستاره‌های پیش از او مانند راجش خانا، دو آنند، دیلیپ کمار ستاره عاشق پیشه نبود اما رابطه گسترده تری با مخاطب آن دوران برقرار کرد.ویجی عصبانیت خاصی داشت که توده مردم را تحت تاثیر قرار داد و بنابراین ، "مرد جوان خشمگین" به یک پدیده تبدیل شد.
.
طی این سال‌ها تصویر مرد جوان خشمگین مورد مطالعه استادان مختلف در جهان قرار گرفته.،توسط کسانی که پدیده سینمای هند را مورد تحقیق قرار داده اند. ایده این شخصیت از آنجایی نشات گرفت که زندگی ایده آل اخلاق گرای یک قهرمان عادی دستخوش تغییر شد چراکه سیستم علیه او ایستاد. او برای بدست گرفتن کنترل زندگی خود قانون را نادیده گرفت و جاده غیرسنتی را پیمود. ذهنیت ویجی از جامعه ای شاد رفته رفته فرو ریخت و خشم او منعکس کننده سال‌های ابتدای 1970 در سینمای هند شد.
.
باچان وجوه مختلفی از این شخصیت را در فیلم‌های «دیوار»، «شعله»،«دان»، «فاتح سرنوشت»، «سنگ سیاه»،«یتیم »، «قانون» به تصویر درآورد.
.
در مصاحبه ای در سال 1998 پراکش مهرا که باچان را در «زنجیر» مقابل دوربین برد به سید فردوس اشرف،خبرنگار گفت که اصطلاح مرد جوان خشمگین به سلیم-جاوید فیلمنامه نویسان مشهور آن دوران ربطی ندارد. این رسانه ها بودند که از اصطلاح مرد جوان خشمگین برای باچان استفاده کردند و او با این لقب شهرت پیدا کرد. مهرا اولین کارگردانی بود که باچان بازیگر شکست خورده‌ی چندین فیلم را مقابل دوربین خود قرار داد.
.
باچان زمان فیلمبرداری «کولی» به دلیل جراحت سرصحنه تا آستانه مرگ رفت. به دلیل تزریق خون آلوده به بیماری هپاتیت مبتلا شد و تقریبا نیمی از کبد خود را از دست داد.
.
حالا باچان از مرد جوان خشمگین در 79 سالگی به مرد مسنی تبدیل شده است که آرام گرفته و مو سفید کرده است.اما همچنان قدرت ستاره بودن خود را در این سن و سال حفظ کرده. باچان کماکان مجری برنامه چه کسی می خواهد میلیونر باشد؟ در هند است. یک فصل شاهرخ خان جای او اجرا را برعهده گرفت اما برطبق آمار تماشاگران این مسابقه کم شدند.


جوانان امروز هند کنار پدران شان به تماشای فیلم های او نشسته اند. ترانه های او را از دهان پدران خود شنیده اند. باچان با صدای باریتون خود کماکان با جذابیت معرفی مسابقه مشهور را مقابل دوربین می گوید. نظرات خود را مانند هر فرد عادی در وبلاگ خود می‌نویسد و در توئیتر حتی اگر جوان ترها پاسخ به تبریک تولدش نگویند مانند یک پدر گله می کند.او میان جوان ها به واسطه فضای مجازی و فعالیت هایش محبوبیت دو چندان پیدا کرده است.شاید بیشتر از نسل جوان بازیگران در صفحات مجازی فعال است. بیش از چهل و شش میلیون فالوئر در توییتر دارد و 28.4 میلیون دنبال کننده در اینستاگرام. او قاعده بازی راخوب بلد است. 

اشتراک گذاری:

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

نامزدهای جوایز گاتهام اعلام شد

«بازی مرکب» نامزد جایزه است

گلشیفته فراهانی مقابل ماریون کوتیار

الک بالدوین فیلمبردار «زنگار» را کشت

حادثه عجیب سرصحنه فیلمبرداری یک پروژه در نیو مکزیکو

تام کروز علیه روسیه

رقابت تازه سینما در فضا

همکاری کریستفر نولان با امیلی بلانت

امیلی بلانت در «اوپنهایمر» ایفای نقش می‌کند

تارانتینو: فیلم بعدی‌ام کمدی است

کوئنتین تارانتینو در جشنواره رم تجلیل شد

قهرمان نماینده ایران در اسکار 2022

ایران فیلم آخر اصغر فرهادی را به آکادمی علوم و هنر سینمایی معرفی کرد.

م نایت شیامالان رئیس داوران جشنواره برلین شد