سیاسی‌ترین فیلم پدرو آلمودوار

17 شهریور 1400 11:36
سیاسی‌ترین فیلم پدرو آلمودوار
درباره «مادران موازی» ساخته پدرو آلمودوار

سلینا سوندرمن

اشاره: فیلم «مادران موازی» ساخته پدرو آلمودوار، فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز 2021 بود و در بخش مسابقه برای بردن بالاترین جایزه جشنواره ونیز که همانا شیرطلایی است، رقابت می‌کند.

+++

جانیس (پنه لوپه کروز) عکاس تجاری است. در مأموریتی ، با انسان شناس به نام آرتورو آشنا می‌شود ، که از او خواسته شخصی دارد: حفاری یک گور دسته جمعی در زادگاهش. با وجود کمبود بودجه عمومی برای این تلاش ، آرتورو موافقت می کند. جانیس و آرتورو با هم صمیمی می‎‌شوند و جانیس باردار می شود. در بیمارستان ، جانیس با آنا (میلنا اسمیت) برخورد می‌کند. این دو زن در یک اتاق مشترک هستند و با هم اخت می‌شوند و هر دو دختر به دنیا می آورند. وقتی آرتورو در مورد پدر فرزند جانیس سوال می کند ، جانیس به شک می افتد.

از یک سو ، مادران موازی داستان خویشاوندی است ، ارتباط خانوادگی خونی. و در عین حال فیلم بسیار تبارشناسانه است. نسب و میراث نیاکان ما که در درون خود حمل می کنیم ، موضوعات حیاتی هستند که در این ملودرام قوی مورد بررسی قرار گرفته اند. اما پدرو آلمودوار به مسائل شخصی بسنده نمی کند - به همراه قهرمانانش ، لایه های تاریخ دردناک جنگ داخلی اسپانیا را ورق می زند . که تا به امروز ، برای بسیاری از خانواده ها تمام نشده زیرا نتوانسته اند عزیزان از دست رفته خود را در گورهای خانوادگی دفن کنند. در عوض ، بقایای آنها در گودال های بدون نشان ، مانند پدر بزرگ جانیس ، گمنام مانده است. «مادران موازی» سیاسی ترین اثر کارگردان تا کنون است ، اما هنوز هم عشق برجسته او به نمایش درام و غیر قراردادی را نشان می دهد.

 

استفاده از رنگ های پر طراوات ، هم در فیلمبرداری و هم در طراحی صحنه ، به جلوه های بصری غنی می افزاید ، بدون اینکه توی ذوق بزند. لذت بردن از طراحی داخلی خانه قهرمان داستان و سپس مقایسه خانه های مادربزرگ و هم روستاییانش تجربه مطبوعی است.

پنه لوپه کروز به عنوان یکی از منابع الهام آلمودوار ، نقش آفرینی‌های چشمگیر زیادی (را در فیلم‌های آلمودوار) را به نمایش گذاشته است ، اما در آخرین همکاری شان او کاملاً در حال درخشش است. انتخاب اسمیت به عنوان همبازی کروز انتخابی شجاعانه اما سودمند بود ، زیرا تازه وارد انرژی کاملاً متفاوتی را در صحنه های مشترک آنها به ارمغان می آورد.

 

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

همکاری آنا دی آرماس با کریس اوانز در«قطع رابطه»

تام هالند در نقش فرد آستر

پروژه جدید کمپانی سونی مشخص شد

«قهرمان»نامزد دو جایزه شد

صحبت‌های جدید اصغر فرهادی درباره عنوان فیلم

برد پیت در مسابقات فرمول وان

پروژه جدید برد پیت مشخص شد

ماجرای همکاری نیمه تمام حمید فرخ‌نژاد با اصغر فرهادی

بهزاد خداویسی در یک برنامه تلویزیونی درباره بازی در سریال «روزگار جوانی» به کارگردانی اصغر فرهادی و حضور حمید فرخ‌نژاد در این سریال صبحت کرد.

۱۰سریال برتر سال از نگاه «سایت اند ساوند»

از «بازی مرکب»تا «مر از ایست‌تاون»

یک ستاره زنِ واقعی

به بهانه اکران آنلاین «موشک راشمی»

کارگردان «بازی مرکب» فیلمسازی بلد نیست

مسعود فراستی در میز نقد «هفت» عنوان کرد