واکنش مثبت دو سایت معتبر به «شیطان وجود ندارد»

10 اسفند 1398 19:16
واکنش مثبت دو سایت معتبر به «شیطان وجود ندارد»
دنیای تصویرآنلاین-جشنواره جهانی برلین به پایان کار خود رسیده است. امسال در بخش مسابقه فیلم‌ها چندان رضایت منتقدان را جلب نکردند. اما فیلم «شیطان وجود ندارد» -با توجه به نقدهای منتشر شده- نظرات دستکم دو سایت معتبر را جلب کرده است.

منتقد ورایتی پیتر دبروژ و ایندی وایر، اریک کوهن هر دو فیلم را ستایش کرده‌اند. اریک کوهن پنج ستاره به این فیلم داده است. دبورا یانگ منتقد هالیوود ریپرتر چندان مجذوب این فیلم نشده است . تنها یک اپیزود از فیلم را دوست دارد که همان اپیزود نخست است.
در آخرین گمانه‌زنی و پیش‌بینی‌ها نویسنده سایت اواردز دیلی جایزه بهترین فیلمنامه را متعلق به محمد رسول اف می‌داند. با توجه به واکنش‌ها هیچ بعید نیست که در مراسم اختتامیه این فیلم ایرانی برنده جایزه شود. در ادامه بخش‌هایی از نقد دبورا یانگ، پیتر دبروژ و اریک کوهن را درباره «شیطان وجود ندارد» بخوانید:
دبورا یانگ:«نویسنده و کارگردان محمد رسول اف چهار داستان درباره ایرانی‌هایی روایت می‌کند که علی رغم هزینه‌های شخصی از کشتن امتناع می‌ورزند. رسول اف که از فیلمسازی در ایران محروم شده اما هنوز فعالیت می‌کند به مضامین عالی اخلاقی در شیطان وجود ندارد می‌پردازد، درون مایه‌ایی که در سرتاسر فیلم او نهفته است.اپیزود نخست و بی‌عنوان فیلم درباره مردی که شب‌ها کار می‌کند؛ جواهر کوچک و خوش‌تراشی است که در کارنامه رسول اف ماندگار می‌ماند.این اپیزود نوید فیلمی بسیار اثرگذار را می‌دهد اما نومیدکننده است که آنچه در پی می‌آید در سطح اپیزود نخست نیست.»
اریک کوهن:«فیلمبرداری اشکان اشکانی داستان را حول نماهای نزدیک و نماهای دور پیچیده می‌سازد اما چشم‌انداز شهرها و حومه شهرها نیز نقش خود را بازی می‌کنند،و تصویر بزرگ‌تری در این بازی ترسیم می‌کنند.صمیمیتی در داستان‌گویی رسول‌اف وجود دارد که غالباً به آغاز لحظات شاعرانه وابسته است و از مرزهای کلامی شخصیت‌های او فراتر می رود.»
پیتر دبروژ:«تعدادی فیلمساز ایرانی هست که از میان آنها سعید روستایی و اصغر فرهادی نقدهای اجتماعی‌شان را در فیلم‌های جذاب به سبک غربی بازگو می‌کنند.رسول اف اینجا خودش را محدودتر می‌بیند. با این وجود بسیاری از فیلم‌های ایرانی که راه به صحنه جشنواره‌های بین‌المللی پیدا می‌کنند،مشهور به کم‌مایه بودن خط داستانی دارند:پسری که می‌خواهد ماهی قرمز در بادکنک سفید ساخته جعفر پناهی بخرد،پسری که دنبال کتانی‌های خواهرش در بچه‌های آسمان ساخته مجید مجیدی است-و می‌توان این داستان‌ها را در نیم ساعت روایت کرد. برعکس «شیطان وجود ندارد» مانند چهار فیلم بلند است که به یک فیلم تبدیل شده،هیچ کدام از اپیزودها کم‌محتوی نیست.هر کدام نگاه تازه‌ای به تناقضات مجازات اعدام دارند.»

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

برگزاری بخش دوم جشنواره برلین در ماه ژوئن

احتمال برگزاری جشنواره در سال آینده در بهمن ماه وجود دارد

قصیده گاو سفید نماینده ایران در برلین

فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره برلین معرفی شدند

محمدرسول‌اف داور جشنواره برلین شد

امسال جشنواره جهانی برلین رئیس هیات داوران ندارد.

احتمال تاخیر در برگزاری جشنواره برلین

کرونا کماکان بر جشنواره ها تاثیرگذار است.

جشنواره برلین 2021 برگزار می‌شود

تغییر در جوایز بازیگری

بهنام بانی مقابل دوربین «گشت ارشاد۳»

به نقل از روابط عمومی پروژه، فیلمبرداری فیلم‌ سینمایی «گشت ارشاد ۳» به تهیه کنندگی وکارگردانی سعید سهیلی اواخر هفته گذشته در تهران با حضور مسعود کیمیایی آغاز شده و در ادامه فیلمبرداری این فیلم، بهنام بانی خواننده پاپ جلوی دوربین رفت.

ایرم هرمان در گذشت

او کشف کارگردان مشهور آلمانی رینر ورنر فاسبیندر بود.

محبوب‌ترین جیمزباندها از نگاه کوئنتین تارانتینو

آخرین فیلم تارانتینو «روزی روزگاری در هالیوود» سال گذشته به نمایش عمومی درآمد که برای برد پیت جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را در مراسم اسکار به همراه داشت.