چانگ:تحت تاثیر کیارستمی، تارکوفسکی و هو شیائو-شین بودم

18 اسفند 1399 20:42
چانگ:تحت تاثیر کیارستمی، تارکوفسکی و هو شیائو-شین بودم
مصاحبه با کارگردان میناری


کرفس به زبان کره‌ای می‌شود میناری و در پخت غذاهای آسیایی زیاد استفاده می‌شود. لی آیزاک چانگ نام فیلم جدیدش را «میناری» گذاشت فیلمی که در جشنواره ساندنس کشف شد و هفته گذشته جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را در مراسم گلدن گلوب برنده شد.

«میناری» براساس زندگی کودکی کارگردان است. لی آیزاک چانگ می‌گوید در کودکی کرفس را دوست نداشت اما مادربزرگش کرفس در مزرعه‌ای در آرکانزاس می‌کاشت.
این گیاه به دلیل شکوفا شدن در زمانی که دیگر گیاهان درگیر رشد هستند ، مشهور است - و این باعث می شود میناری نام مناسبی برای داستانی درباره مبارزه برای ریشه دواندن در سرزمینی جدید باشد ، همان کاری که خانواده چانگ هنگام ورود به آرکانزاس در دهه 1970 انجام دادند. میناری از نگاه دیوید یی هفت ساله روایت می‌شود ، داستان غنی دارد و غالباً درباره روابط خانوادگی ، هویت فرهنگی و مشکلاتی است که بچه ها با مادربزرگ مورد علاقه خود دارند ، مادربزرگی که می‌تواند عجیب و مایه خجالت شود. میناری سال گذشته جایزه بزرگ هیئت داوران و جایزه تماشاگران را در ساندنس برنده شد .

چانگ که اکنون در پاسادنا ، کالیفرنیا زندگی می‌کند ، در رشته محیط زیست در دانشگاه ییل تحصیل کرده و سپس برای تحصیل در رشته سینما به یوتا می رود. در سال 2007 او اولین فیلم بلند خود را با نام Munyurangabo در رواندا ، به زبان کنیایی ساخت. حرکتی کاملا بلند پروازانه برای یک کارگردان تازه کار به نظر می‌رسید. چونگ می‌گوید :« من زیاد فکر نمی کنم که چطور می توانم کارگردانی را ادامه بدهم.»

این فیلم در جشنواره کن 2017 مورد توجه قرار گرفت و چونگ دو فیلم دیگر ساخت:«زندگی شانسی»؛«آسیب ابیگیل».

دو فیلمی که کم دیده شدند. چانگ می‌گوید:«اعتراف می‌کنم آن فیلم‌ها آوانگارد بودند. تحت تاثیر مینی مال‌ترین کارگردانان ساخته شدند.موولفانی مشهور عباس کیارستمی و آندری تارکوفسکی و هو شیائو-شین .راستش را بخواهید هنوز فیلم‌های آنها را دوست دارم.اما باید به این فهم می‌رسیدم که شاید ساخت چنین فیلم‌های مناسب من نباشد.این روزها از تماشای فیلم‌های بیلی وایلدر لذت می‌برم. منظورم این نیست که فیلم‌های هنری خودشان را جدی می‌گیرند.اما لازم بود که من کمی دیوانگی کنم و فیلم‌ها را خیلی جدی نگیرم!»
او پس از این دو فیلم کارگردانی را رها کرد.اما میناری از ارزیابی مجدد او از اهمیت سینما ناشی شد.«به دوستانم در آرکانزاس فکر کردم.فیلم‌هایی که باهم می دیدیم و گمان می‌کنم عمیقا می‌خواهم با مخاطب بیشتری ارتباط برقرار کنم.»/منبع:گاردین


 

اشتراک گذاری:

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

.همکاری کیت بلانشت با تاد فیلد

پس از پانزده سال تاد فیلد پشت دوربین می‌رود

رکورد بیشترین تعداد نامزدی اسکار

از «تایتانیک» تا «لالالند»

تاثیر نقدهای منفی بر بازیگر «بازی تاج و تخت»

مایکل مک‌الاتون از تاثیر نقدهای منفی فصل هشتم سریال می‌گوید

20 نقش‌آفرینی برتر آنتونی هاپکینز

از «پدر» تا «پیکاسوی نجات یافته»

تو را بازنده تربیت نکردم

نصیحت آمیتاب باچان به آبیشک باچان

«سرزمین آواره‌ها» و «زن جوان خوش آتیه» برندگان اصلی بفتا

مراسم شب دوم بفتا برگزار شد.

انصراف آقای بازیگر از انتخابی تیم ملی تنیس

امیر جدیدی از حضور در مسابقات انتخابی تیم ملی تنیس انصراف داد.

فهرست برندگان جوایز انجمن کارگردانان آمریکا

کلویی ژائو در یک قدمی اسکار