چهل سالگی درخشش

5 خرداد 1399 10:33
چهل سالگی درخشش
روز بیست و سوم ماه می، «درخشش/تلالو» ساخته استنلی کوبریک چهل ساله شد.

روز بیست و سوم ماه می، «درخشش/تلالو» ساخته استنلی کوبریک چهل ساله شد.اما هنوز درمورد جایگاه این فیلم کلاسیک و ترسناک برگرفته از کتاب مشهور استیون کینگ بحث وجود دارد. وقتی اولین بار در این تاریخ در سال 1980 فیلم به نمایش عمومی درآمد، منتقدان از فیلم رضایت نداشتند.

درست است که در این سال‌ها، تقلیدهای زیادی از  فیلم صورت گرفته، سال گذشته دنباله آن «دکتر اسلیپ» ساخته شد،حتی مستندی درباره فیلم تهیه شد اما زمانی که برادران وارنر «درخشش» را به نمایش عمومی درآوردند،هیچ اطمینانی به فیلم نداشتند. «درخشش» در سال 1981 برنده دو جایزه تمشک زرین(بدترین ها) شد. استفن کینگ اقتباس سینمایی کوبریک را غلط و سرد خواند. اما او سال گذشته «دکتر اسلیپ»  را تایید کرد.
نگاهی کنید به جملات پالین کیل مشهور در نیویورک تایمز:«با وجودی که شاید جلوه های بصری را تحسین کنیم،هرگز تحت تاثیرشان قرار نمی‌گیریم.مفتون شان نمی شویم.وقتی لحظه ای جسدی خونین  می بینیم یا سیلی از خون که از آسانسور بیرون می‌ریزد،نمی‌هراسیم چراکه شیفتگی کوبریک به تکنولوژی فیلم ،از ما فاصله می گیرد.»

برچسب‌ها:
اشتراک گذاری:

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

ابتلای آیشواریا رای به ویروس کرونا

او و دخترش هر دو به بیماری کووید-19 مبتلا شدند.

سایفرد:«منک» سخت‌ترین پروژه‎ ای که همکاری کردم

«منک» به رابطه فیلمنامه نویس «همشهری کین» هرمان منکیه وویچ و اورسن ولز می‌پردازد.

شارلیز ترون:زنان هم می‌توانندفیلم های اکشن بسازند

از شارلیز ترون «محافظ قدیمی» این روزها منتشر شده است. ترون به این نظر که فیلمسازان زن نمی‌توانند فیلم اکشن بسازند، می‌خندد.شاهد این مدعا فیلمساز زنی است که فیلم اکشن «محافظ قدیمی» محصول نت‌فلیکس را کارگردانی کرده است. جینا پرینس-بایتوو کارگردان «محافظ قدیمی» است .فیلم برگرفته از کتاب مصوری درباره گروهی سربازان اجیرشده نامیراست. «محافظ قدیمی» از روز دهم ژوئیه از شبکه نت‌فلیکس پخش شده است. ترون به این نظریه که مردان به ساخت فیلم‌های اکشن بیشتر از زنان علاقه دارند، چنین واکنشی نشان می‌دهد:«فکر می‌کنم یک سوتعبیر بزرگ باشد.یک داستانگوی خوب، داستانگوی خوب است.اگر ما تلاش کنیم داستانگویی را به یک جنسیت محدود کنیم،موضوع بسیار مساله دار و جنسیت زده می‌شود.جینا هرگز فیلم اکشن نساخته بود.اما به وضوح علاقه به تحقیق در این ژانر داشت.اگر شما اشتیاق واقعی و علاقه به ساخت فیلمی در این ژانر داشته باشید،زنان هم می‌توانند در این ژانر فیلم سازی کنند.» ترون می‌گوید صنعت سینما از روزگاری که کاترین بیگلو فیلمساز زنی بود که فیلم اکشن می‌ساخت، پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده است. «بیگلو از معدود فیلمسازان زن- حالا نگوییم تنها فیلمساز زن- بود که در این ژانر فیلم می‌ساخت.» ترون در ادامه به پتی جنکینز اشاره می‌کند که با او «هیولا» را در سال2003 ساخت و حالا به کارگردان فیلم‌هایی چون «زن شگفت انگیز» تبدیل شده است.

داونی جونیر:امیرخان تام هنکس سینمای هند است

دوانی جونیر فیلم «مالیات» ساخته آشوتوش گواریکار را دیده است.

آنتونی مک‌کی درست می‌گوید

همصدایی برادران روسو با آنتونی مک‌کی

در جستجوی داستان‌های زمانه

گوادانینو :«نخستین صورت زخمی ساخته هوارد هاکس درباره دوران ممنوعیت‌ها بود. پنجاه سال بعد الیور استون و برایان دی پالما نسخه خودشان را ساختند که با فیلم هاکس تفاوت بسیار داشت

فیلمسازی در قرنطینه!

نام این فیلم «مالکوم و مری/ Malcolm & Marie» است

سورنتینو دست خدا را می‎‌سازد

پس از سال‌ها پائولو سورنتینو به زادگاهش برمی‌گردد.