کره در مسیر موفقیت هنری

24 دی 1400 07:40
کره در مسیر موفقیت هنری
به بهانه تاریخ‌سازی «بازی مرکب» در گلدن گلوب 2022

مهم‌ترین اتفاق صنعت سرگرمی در سال گذشته‌ی میلادی «بازی مرکب» بود. سریالی که در اوج تازگی و عین پختگی‌اش توانست قلب میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را تسخیر کند. این پدیده‌ی فرهنگی تا سال‌های سال تأثیر مستقیم خود بر صنعت سرگرمی را خواهد گذاشت و خیل محصولات و سرمایه‌گذاری‌های تحت تأثیر «بازی مرکب» در آینده‌ی نزدیک قابل تحلیل و بررسی هستند.
.

رد‌‌ پای نخستین تأثیر مهم این سریال در صنعت سرگرمی را می‌توان در هفتاد و نهمین دوره از جوایز گلدن گلوب مشاهده کرد.«بازی مرکب» سه نامزدی در این جوایز کسب کرد و یک جایزه‌ی بازیگری مکمل را هم به‌دست آورد تا نخستین سریال کره‌ای باشد که جایزه‌ی مهمی از آمریکایی‌ها گرفته باشد. البته این جایزه مثل تمام جوایز گلدن گلوب امسال کاملا در حاشیه‌ی بایکوت مراسم قرار گرفته ولی اهمیتش برای صنعت سرگرمی کره‌ی جنوبی از اسکار بردن بون جونگ هو کمتر نیست! چرا که بدون حواشی اخیر گلدن گلوب در عین موفقیت جهانی «بازی مرکب» بین مخاطبان، جایزه گرفتن و حتی نامزدی یک اثر کره‌ای تقریبا غیرممکن به‌نظر می‌رسید.
.

گلدن گلوب امسال شاید سخت‌ترین زمان خودش را تجربه می‌کند و برگزارکنندگان آن برای حفظ این جایزه باید دردسرهای زیادی را تحمل کنند. بایکوت هنرمندان و چهره‌های مشهور و شبکه‌ی پخش این مراسم، امسال آن را به یک رویداد شبکه‌‌ای محدود کرد. گلدن گلوب متهم است به تبعیض نژادی و جنسیتی و در زمانه‌ی اینترنت خروج از چنین اتهامی یا حتی عذرخواهی و تغییر دادن رویه اصلا کار ساده‌ای نیست! ترکیب نامزدی و برندگان دوره‌ی هفتاد و نهم گلدن گلوب نشان داد که حالا این مراسم در اوج سختی، نهایت تلاش خودش را کرده تا تفاوت در نامزدی و برنده شدن را نشان همه دهد. انتخاب از میان نژادها و جنس و ملیت‌های گوناگون نسبت به گذشته اگر نتواند گلدن گلوب را از منجلاب نجات دهد، برای هنرمندان و سرمایه‌گذاران تازه فرصت خوبی فراهم کرد.
.

«بازی مرکب» در زمان و مکان کاملا مناسبی عرضه و پخش شد و در فصل جوایز هم شانس به کمکش آمد و گرفتار نژاد پرستی نشد، تا در کنار کیفیت بالا اعجاز خودش در نظر مردمان را هم به رخ کشیده باشد، ویژگی یک اثر هنری اصیل همین است.
 

اشتراک گذاری:

برای ارسال دیدگاه، وارد حساب کابری‌تان شوید.

دیدگاه
دیدگاهی برای نوشته وجود ندارد
خبرهای مشابه

پاسخ دیزنی به انتقاد پیتر دینکلیج

ستایش باردم از جیمزباند

راز بازیگری مقابل دوربین

«قانون» 40 ساله شد

پاسخ تیم «قهرمان» به ادعاها و ابهامات (بخش اول)

آشتی نت‌فلیکس با سینمای فرانسه

سرانجام فیلم‌های نت‌فلیکس راهی جشنواره کن خواهد شد؟

بتمن خشن است

رابرت پتینسون مطرح کرد

فیلمبرداری «مگالوپولیس» از پاییز

طلسم فیلمسازی فرانسیس فورد کاپولا شکسته می‌شود

ریاکاری نکنید

انتقاد پیتر دینکلیج به بازسازی «سفیدبرفی و هفت کوتوله»