- امسال برای اولین بار اعضای هیئت داوران جشنواره فجر در یک نشست خبری در مقابل خبرنگاران و دوربین پخش زندهی تلویزیونی حاضر شدند تا نامزدهای برگزیدهی خود را معرفی کنند. اقدام بیسابقهای که با انتخابهای عجیب و غریب، خندهها و واکنشهای تمسخرآمیز خبرنگاران و اشتباهات ریز و درشت داوران در خواندن نامها تاریخساز شد.
مانند سال گذشته، انتخابهای امسال هم سوژه و حاشیه ندارد که در ادامه نکات جالب داوری امسال را مرور میکنیم:
«تنگه ابوقریب» و «مغزهای کوچک زنگزده» با یازده نامزدی پیشتاز اند و در رتبههای بعدی به ترتیب «دارکوب»، «به وقت شام» و «عرق سرد» قرار گرفته است.
درخشش عجیب «کامیون» که فارغ از بازی سعید آقاخانی که اکثریت منتقدان آن در فهرست بدترینهای امسال قرار داده بود.
توجه ویژه به «سرو زیر آب»، «تنگه ابوقریب»، «به وقت شام» و حتی «سوتفاهم» که نامزدهای عجیبی را به نام خود زدهاند.
در یک اتفاق تاریخی دو بازیگر بهعنوان نقش اصلی یک فیلم نامزد شدهاند؛ سارا بهرامی و مهناز افشار برای «دارکوب».
کل تیم بازیگری «عرق سرد» در رشتههای اصلی و مکمل نامزد جایزه شدهاند.
سحر دولتشاهی و امیر جدیدی بازیگرانی هستند که برای دو فیلم، دو نامزدی جداگانه دریافت کردهاند.
جمشید هاشمپور با حضور کوتاه و چند دقیقهای خود در «دارکوب» بعد از چند سال دوری از جشنواره فجر بالاخره نامزد جایزه شد.
«شعلهور» حمید نعمتالله در دو رشتهی مهم کارگردانی و فیلمبرداری از نامزدی جا مانده است.
«بمب» گرچه در رشتههای فنی مورد توجه قرار گرفته، در رشتههای اصلی بازیگری و کارگردانی نامزد نشده است.
ساعد سهیلی بازیگر پرکار جشنواره برای هیچ کدام از فیلمهایش نامزد نشده.
تعداد نامزدها در رشتههای مختلف هیچ نظم و ترتیبی ندارد، طوری که در بعضی رشتهها پنج، بعضی دیگر شش و حتی در مواردی هفت نامزد داریم!
فقط شش فیلم در هیچ رشتهای نامزد هیچ جایزهای نشدهاند: «هایلایت»، «جشن دلتنگی»، «امیر»، «اتاق تاریک»، «کار کثیف» و «جاده قدیم».
و این که احتمالا بزرگترین سوژه این فهرست نادیده گرفتن کامل «لاتاری» در تمام رشتهها به غیر از جلوههای ویژه بصری است! جنبههای فنی به کنار، حتی بازی هادی حجازیفر هم دیده نشده و جالبتر این که انگار جواد عزتی هم با حضور در «لاتاری» شانس نامزدی برای «تنگه ابوقریب» را از دست داده است. - سارا بهرامی و نوید محمدزاده بازیگرانی بودند که اعلام نامشان با تشویق همهجانبه خبرنگاران در محل برگزاری نشست خبری همراه شد.
فهرست کامل نامزدهای جشنواره فیلم فجر را در دنیای تصویر آنلاین بخوانید:
بهترین فیلم:
بمب
به وقت شام
تنگه ابوقریب
دارکوب
سرو زیر آب
کامیون
مغزهای کوچک زنگزده
بهترین کارگردانی:
به وقت شام (ابراهیم حاتمیکیا)
تنگه ابوقریب (بهرام توکلی)
دارکوب (بهروز شعیبی)
سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر)
کامیون (کامبوزیا پرتوی)
مغزهای کوچک زنگزده (هومن سیدی)
بهترین فیلمنامه:
بمب (پیمان معادی)
سرو زیر آب (محمدعلی و حامد باشه آهنگر)
شعلهور (حمید نعمتالله و هادی مقدمدوست)
کامیون (کامبوزیا پرتوی)
مغزهای کوچک زنگزده (هومن سیدی)
بهترین بازیگر نقش اول زن:
سارا بهرامی (دارکوب)
باران کوثری (عرق سرد)
شبنم مقدمی (خجالت نکش)
ماهور الوند (چهارراه استانبول)
مهناز افشار (دارکوب)
هانیه توسلی (سوتفاهم)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:
امیر جدیدی (تنگه ابوقریب)
امیر جدیدی (عرق سرد)
امین حیایی (شعلهور)
بابک حمیدیان (سرو زیر آب)
رضا عطاران (مصادره)
سعید آقاخانی (کامیون)
نوید محمدزاده (مغزهای کوچک زنگزده)
بهترین بازیگر مکمل زن:
سحر دولتشاهی (عرق سرد)
سحر دولتشاهی (چهارراه استانبول)
لیلی رشیدی (عرق سرد)
نگار عابدی (دارکوب)
هدی زینالعابدین (عرق سرد)
بهترین بازیگر مکمل مرد:
پژمان جمشیدی (سوتفاهم)
جمشید هاشمپور (دارکوب)
سیامک انصاری (بمب)
فرهاد اصلانی (مغزهای کوچک زنگزده)
مسعود کرامتی (چهارراه استانبول)
نوید پورفرج (مغزهای کوچک زنگزده)
بهترین فیلمبرداری:
بمب (محمود کلاری)
تنگه ابوقریب (حمید خضوعی ابیانه)
سرو زیر آب (علیرضا زریندست)
مغزهای کوچک زنگزده (پیمان شادمانفر)
عرق سرد (فرشاد محمدی)
بهترین تدوین:
به وقت شام (مهرداد خوشبخت)
دارکوب (فرامرز هوتهم)
عرق سرد (بهرام دهقانی)
کامیون (مصطفی خرفهپوش)
مغزهای کوچک زنگزده (مغزهای کوچک زنگزده)
بهترین موسیقی:
به وقت شام (کارن همایونفر)
بمب (النی کاریندرو)
تنگه ابوقریب (حامد ثابت)
دارکوب (بهزاد عبدی)
شعلهور (سهراب پورناظری)
عرق سرد (کارن همایونفر)
بهترین صدابرداری:
بمب (ایرج شهزادی)
به وقت شام (ظاهر پیشوایی)
تنگه ابوقریب (رشید دانشمند)
سوتفاهم (مهران ملکوتی)
مغزهای کوچک زنگ زده (مهران ملکوتی)
بهترین صداگذاری:
امپراتور جهنم (بهمن بنی اردلان)
به وقت شام (سیدعلیرضا علویان)
تنگه ابوقریب (امیرحسین قاسمی)
شعلهور (امین شریفی، بابک شکیبا)
مغزهای کوچک زنگزده (علیرضا علویان)
بهترین طراحی صحنه:
بمب (محسن شاه ابراهیمی)
تنگه ابوقریب (محمدرضا شجاعی)
دارکوب (آیدین ظریف)
سرو زیر آب (عباس بلوندی)
سوتفاهم (کیوان مقدم)
بهترین طراحی لباس:
بمب (سارا خالدی زاده)
خجالت نکش (رعنا امینی)
سوتفاهم (سارا سمیعی)
شعلهور (سوسن نوروزی)
مغزهای کوچک زنگزده (مارال جیرانی)
بهترین چهرهپردازی:
تنگه ابوقریب (سعید ملکان)
چهارراه استانبول (عباس عباسی)
دارکوب (فاطمه و زهرا کمالی)
شعلهور (مهرداد میرکیانی)
کامیون (بابک اسکندری)
بهترین جلوههای ویژه میدانی:
بمب (عباس شوقی)
به وقت شام (محسن روزبهانی)
تنگه ابوقریب (محسن روزبهانی)
سرو زیر آب (محسن روزبهانی)
ماهورا (حمید رسولیان)
بهترین جلوههای ویژه بصری:
بمب (محمد لطفعلی)
به وقت شام (سیدهادی اسلامی)
تنگه ابوقریب (محمد برادران، محسن خیرآبادی، حسن ایزدی، جواد مطوری)
چهارراه استانبول (فرید ناصر فصیحی)
سرو زیر آب (محمد خاکزاد)
لاتاری (سینا قویدل)
ماهورا (سینا قویدل)